Podniebny kadr. Prezentacje filmowe z drona!

2024 – Wieczór czuwania i modlitwy o beatyfikację Sługi Bożego ks. Dolindo Ruotolo na Jasnej Górze z okazji 54. rocznicy jego śmierci wraz ze zdjęciami wykonanymi 19 września br. przy grobie ks. Dolindo Ruotolo w Neapolu
24 listopada 2024
2024 – Neapol, miasto ks. Dolindo Ruotolo. Wstęp, poznanie ks. Dolindo, podróż do rodziców nad morze, kazania ks. prof. Roberta Skrzypczaka…
12 grudnia 2024
2024 – Wieczór czuwania i modlitwy o beatyfikację Sługi Bożego ks. Dolindo Ruotolo na Jasnej Górze z okazji 54. rocznicy jego śmierci wraz ze zdjęciami wykonanymi 19 września br. przy grobie ks. Dolindo Ruotolo w Neapolu
24 listopada 2024
2024 – Neapol, miasto ks. Dolindo Ruotolo. Wstęp, poznanie ks. Dolindo, podróż do rodziców nad morze, kazania ks. prof. Roberta Skrzypczaka…
12 grudnia 2024
Featured Video Play Icon
Udostępnij to:

Zobacz także:

 

***

 

„Pasja to potężna moc, która pozwoli przezwyciężyć wszystkie trudności. Jeśli kochasz to, co robisz, znajdziesz sens swojego życia —  i nieważne, co nim będzie, ważne, abyś robił to, co kochasz (Krzysztof Puwalski).

 

 

cdn…
Z okazji Jubileuszu 400-lecia obecności Sióstr Bernardynek w Warcie nagrałem 11 września 2024 roku film ukazujący Klasztor Sióstr Bernardynek w Warcie widziany z zewnątrz.
Z okazji Jubileuszu 400-lecia obecności Sióstr Bernardynek w Warcie nagrałem 15 sierpnia 2024 roku film ukazujący przepiękne wnętrze przyklasztornego kościoła Sióstr Bernardynek pw. NMP Matki Kościoła i św. Józefa w Warcie.
„Panie, uczyń mnie narzędziem Twojego pokoju. Tam, gdzie jest nienawiść, pozwól mi siać miłość” (św. Franciszek z Asyżu).

W poprzednim filmie ukazałem klasztor Ojców Bernardynów w Warcie widziany z lotu ptaka z zewnątrz. Teraz pragnę zaprosić wszystkich do zajrzenia do jego niezwykle bogatego i pięknego wnętrza.

Widoczny wystrój przyklasztornego kościoła pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny jest głównie barokowy. Widoczna, zwłaszcza na trzech ołtarzach: głównym i dwóch bocznych, polichromia wyróżnia się niezwykle bogatą rokokową ornamentyką. Będąc w środku, warto zwrócić uwagę m.in. na zabytkowe gotyckie freski br. Franciszka z Sieradza, pochodzące z XVI wieku i XVIII-wieczne freski w nawie oraz prezbiterium, które są dziełem malarzy – zakonników pod kierunkiem br. Walentego Żebrowskiego.

Jednym z największych dzieł sztuki sakralnej w kościele jest ogromny obraz pt. „Wizja św. Stanisława”, najsłynniejszego malarza barokowego – Włocha Tomasso Dolabelli. Obraz trafił do klasztoru w 1625 roku i znajduje się po prawej stronie kościoła.

Cztery boczne ołtarze kościoła wykonał w latach 1719-1726 Stanisław Wolnowicz. Możemy w nich podziwiać obrazy: m.in. obraz Matki Bożej Pocieszenia z 1744 roku, obraz św. Antoniego z Padwy, obraz św. Jana Chrzciciela, obraz św. Kazimierza. W lewym bocznym ołtarzu jest umieszczona drewniana figura Sługi Bożego Rafała z Proszowic, zwanego błogosławionym, stanowiąca wotum za uzdrowienia abp. Jana Lipskiego. Był on jednym z najwybitniejszych bernardynów z przełomu XV i XVI wieku.

To pełne historii miejsce na mapie naszego regionu warto odwiedzić i na własne oczy móc podziwiać olśniewające piękno wnętrza kościoła, które od wieków jest domem nie tylko Ojców Bernardynów, ale przede wszystkim jest Domem Boga. Film nagrany 14 listopada 2023 roku.

„Byłem wszystkim, co nieświęte. Jeżeli Bóg może działać przeze mnie, to może działać przez każdego” (św. Franciszek z Asyżu).

Jeden z dwóch filmów, który pragnę zaprezentować na stronie Sieradz-Praga.pl, przedstawia piękny XV-wieczny klasztor OO. Bernardynów znajdujący się w Warcie (woj. łódzkie), w odległości 15 kilometrów od Sieradza. Pochodzący z 1467 roku klasztor należy do najstarszych konwentów bernardyńskich w Polsce. Zbudowany początkowo w stylu gotyckim, po remoncie w latach 1696–1708 nabrał cech barokowych. Klasztor OO. Bernardynów sąsiaduje z żeńskim klauzurowym klasztorem Sióstr Bernardynek.

Bernardyni należą do rodziny franciszkańskiej założonej przez św. Franciszka z Asyżu (1182–1226). W Polsce zachowała się do dziś ich historyczna nazwa, która pochodzi od najstarszego kościoła i klasztoru zgromadzenia, ufundowanych w Krakowie w 1453 roku. Konwent otrzymał wówczas wezwanie św. Bernardyna ze Sieny.

Film ukazuje klasztor i kościół OO. Bernardynów pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny widziany z lotu ptaka. Kolejnym filmem będzie prezentacja jego niezwykłego i majestatycznego wnętrza. Za zaufanie i ogromną życzliwość dziękuję o. Rubenowi Bekeszczukowi OFM, gwardianowi warckiego klasztoru. Film nagrany 18 września 2023 roku.

„Wyruszamy w drogę; jest z nami Jezus w Eucharystii, Zmartwychwstały, który powiedział: «Ja jestem z wami przez wszystkie dni, aż do skończenia świata» (Mt 28, 20). Dziękujemy Ci, Panie Jezu! Dziękujemy za Twoją wierność, która podtrzymuje naszą nadzieję. Zostań z nami, bo zapada zmierzch. «Dobry Pasterzu, prawdziwy Chlebie, o Jezu, zmiłuj się nad nami; karm nas, broń nas, doprowadź nas do dóbr wiecznych, do ziemi żyjących!». Amen”. Papież benedykt XVI

Procesja Bożego Ciała przeszła ulicami Starego Miasta w Sieradzu, 8 czerwca 2023 roku.

Sieradzka Bazylika Mniejsza pw. Wszystkich Świętych, a wcześniej kolegiata sieradzka, nazywana jest często przez obecnego proboszcza ks. infułata Mariana Bronikowskiego „Matką sieradzkich kościołów” lub „Sieradzką perłą świętości”. Ten prastary gotycki kościół został wybudowany w 1370 roku i stanowi jeden z najbardziej okazałych nie tylko kościołów, ale i zabytków w naszym mieście.

Pierwszym powojennym proboszczem, który zapisał się na kartach historii Kościoła nie tylko sieradzkiego, był niezwykle szanowany przez parafian ks. infułat Apolinary Leśniewski – przed wojną wykładowca bł. Stefana kard. Wyszyńskiego we włocławskim seminarium, podczas wojny kapelan warszawskiego AK w randze majora, ps. „Maron”. Ksiądz Apolinary przez prawie cztery trudne powojenne dziesięciolecia, od 10 marca 1945 do 30 czerwca 1983 roku pełnił funkcję proboszcza, zaliczając także pobyt w komunistycznym więzieniu.

W dniu 21 maja 2018 roku kolegiata sieradzka została podniesiona przez papieża Franciszka do godności Bazyliki Mniejszej. Film nagrany 19 grudnia 2022 roku

Ten piękny barokowy kościół pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Sieradzu, którego wnętrze pragnę pokazać, został konsekrowany w 1260 roku. Jest to jeden z najstarszych, a zarazem najpiękniejszych zabytków naszego miasta. Pieczę nad nim przez sześć wieków, do czasu kasaty zakonu przez carat po klęsce Powstania Styczniowego, sprawowali dominikanie. Od stulecia zaś opiekują się nim Siostry Urszulanki Serca Jezusa Konającego, które za sprawą swojej założycielki św. Urszuli Ledóchowskiej przybyły do Sieradza w 1922 roku, przejmując opuszczony i zrujnowany podominikański klasztor.

Wyrażam ogromną wdzięczność s. Annie Papierz, przełożonej klasztoru, za zaufanie i zgodę na nagranie filmu z wnętrza XIII-wiecznego kościoła. Niech ta kilkuminutowa prezentacja będzie moim skromnym podziękowaniem nie tylko za Waszą stuletnią obecność w naszym mieście i niesienie pomocy niepełnosprawnym dzieciom, ale przede wszystkim za dawanie każdego dnia świadectwa wiary w Jezusa Chrystusa. Jak powiedziała św. Urszula Ledóchowska – Patronka Sieradza: „Potrzeba nam dobroci, by pociągać innych do Chrystusa”. Film nagrany 12 grudnia 2022 roku

Panorama sieradzkiego stadionu MOSiR podczas finałowego meczu futbolu amerykańskiego “PFL9” Rhinos Wyszków vs Wilki Łódzkie. Film nagrany 19 listopada 2022 roku.
Piękna złota jesień, ku radości nas wszystkich, na dobre zagościła w naszym mieście. Zieleń liści jest już tylko wspomnieniem lata, a korony drzew mienią się wszystkimi możliwymi odcieniami czerwieni, złota i brązu.

Zapraszam na film prezentujący Wzgórze Zamkowe sąsiadujące z sieradzką Pragą. Jest to miejsce szczególne i niezwykłej urody, które sieradzanie wybierają każdego dnia na długie, jesienne spacery. Film nagrany 9 października 2022 roku.

Krótka prezentacja firmy mojego przyjaciela Dawida Urbańskiego „Global Food Hygiene”, która jest producentem, importerem i dystrybutorem jednorazowej odzieży ochronnej i autorskich systemów dozowania oraz narzędzi okołorozbiorowych. Siedziba firmy znajduje się w miejscowości Kuśnie pod Sieradzem. Film nagrany 4 lipca 2022 roku.
Wielu sieradzan pamięta wciąż czas, gdy hejnał Sieradza rozbrzmiewał każdego dnia w samo południe z wieży sieradzkiej kolegiaty pw. Wszystkich Świętych. Ta piękna melodia podkreślała nam historyczną tożsamość naszego miasta, jednego z najstarszych w Polsce. Dzisiaj sieradzkiego hejnału już z wieży obecnej bazyliki nie usłyszymy. Został również usunięty ze strony Urzędu Miasta. DLACZEGO?

Niech ten krótki film, który nagrałem 27 czerwca 2022 roku, zabierze nas w sentymentalną podróż po Starym Mieście, w tym także mojej Pradze, i przypomni wszystkim nasz sieradzki hejnał, który przez wiele lat tak pięknie rozbrzmiewał po okolicy. Miejmy nadzieję, że jeszcze kiedyś znów usłyszymy, jak z wieży sieradzkiej „Matki kościołów” ta jedynie dwuminutowa melodia ponownie wybrzmiewa w przestrzeni naszego książęcego miasta.

AKTUALIZACJA! Hejnał z dniem 23 grudnia 2024 ponownie rozbrzmiewa nad Sieradzem!

„Święto Bożego Ciała odznacza się w sposób szczególny tradycją niesienia Najświętszego Sakramentu w procesji – jest to gest bogaty w znaczenie. Niosąc Eucharystię ulicami i placami, chcemy zanurzyć Chleb, który zstąpił z nieba, w codzienności naszego życia; chcemy, aby Jezus szedł tam, dokąd my idziemy, żył, gdzie my żyjemy”. Papież Benedykt XVI

Procesja Bożego Ciała przeszła ulicami Starego Miasta w Sieradzu, 16 czerwca 2022 roku.

Nasza Praga wygląda wiosną jak Shire z „Władcy Pierścieni” (uśmiech). Ta śliczna dziewczynka na początku filmu, to Maja – moja ukochana bratanica. Jest również jedną z najmłodszych mieszkanek Pragi. Wspólnie z Mają zapraszamy wszystkich na wiosenny lot po naszej magicznej krainie, 6 maja 2022.
Mieniąca się tysiącami barw, tryskająca życiem, opływająca w zapachach i niezmiennie piękna. Wiosna – zdaniem wielu – najpiękniejsza pora roku.

Tak na krótkiej prezentacji filmowej prezentuje się wiosną – najstarsza i najpiękniejsza dzielnica Sieradza, Praga. Pierwszy film składający się z dwóch części został nagrany 6 maja 2022 roku.

„Trzymaj się zawsze świętego Kościoła katolickiego, ponieważ tylko on może ci dać prawdziwy pokój, ponieważ to tylko on posiada Jezusa w Sakramencie, który jest prawdziwym księciem pokoju”. (św. Ojciec Pio)

Panorama parafialnego kościoła pw. Najświętszego Serca Jezusowego w Sieradzu. Parafia jest jedną z największych w diecezji włocławskiej i liczy ok. 15 tyś. wiernych. Została erygowana 18 czerwca 1982 r. przez bp. Jana Zarębę w miejsce istniejącego od 24 września 1981 r. ośrodka duszpasterskiego, 13 grudnia 2021 roku.

XIV Sieradzki Jarmark Adwentowy widziany z lotu ptaka, 12 grudnia 2021 roku.
„Śmierć wprowadza nas w prawdziwe życie; ze śmiercią zaczyna się nasza gloryfikacja w Chrystusie”. (św. Jan XXIII).

Cmentarz parafialny w Sieradzu skąpany w jesiennych barwach i słońcu. Im bliżej dnia Wszystkich Świętych i Zaduszek, tym mocniej uświadamiamy sobie, że cmentarze są to miejsca modlitwy, pamięci, czci dla naszych ukochanych zmarłych oraz zadumy nad życiem doczesnym i wiecznością, która nieuchronnie nadchodzi. Film nagrany 24 października 2021 roku.

„Biały Most”, bo tak nazywają go sieradzanie, jest jednym z najbardziej charakterystycznych mostów wantowych w Polsce. Został oddany do użytku 2 maja 1979 roku jako jeden z pierwszych tego typu obiektów w kraju. Most spina oba brzegi leniwie płynącej tu Warty, umożliwiając przejście na piaszczystą plażę po drugiej stronie rzeki, a wchodzi się nań tuż obok sieradzkiej „Przystani” przy ul. Portowej. Teren wokół został w latach 2017–2018 gruntownie przebudowany i zagospodarowany. Dzisiaj po latach ponownie tętni życiem i jest miejscem szczególnie ulubionym nie tylko przez mieszkańców Sieradza, ale i turystów. Film nagrany 18 lipca 2021 roku.
Panorama Bazyliki Mniejszej pw. Wszystkich Świętych, nazywanej „Sieradzką Perłą Świętości”. Pochodząca z XII wieku świątynia jest nie tylko najstarszym, lecz także jednym z najpiękniejszych kościołów w naszym mieście. Znajduje się w obrębie Starówki przy ul. Kolegiackiej, 11 lipca 2021 roku.
Motto: „Bogaty – to nie ten, kto ma dużo pieniędzy, lecz ten, kto może sobie pozwolić na życie wśród uroków, jakie roztacza wczesna wiosna”. Antoni Czechow.

Takim właśnie urokliwym i pięknym miejscem na „mapie świata” jest nasza sieradzka Praga, która szczególnie pięknie prezentuje się wiosną. Wyjątkowe piękno odradzającej się przyrody, oszałamiającą urodę jej barw i odcieni szczególnie dobrze możemy docenić z wysoka, tak jak je widzą ptaki i jak patrzy na nie Bóg. Film nagrany 13 maja 2021 roku.

Tak z lotu ptaka prezentuje się panorama XIII-wiecznego podominikańskiego klasztoru Sióstr Urszulanek SJK, który jest jednym z najpiękniejszych i najstarszych zabytków Sieradza. Lot dronem wykonałem 13 maja 2021 roku.
Most zakochanych 4K, 14 luty 2021 roku.
„Człowiek nie potrafiłby ocenić piękna dnia i lata, gdyby nie znał nocy i zimy”. Henry Fielding.

Naszą Pragę tego czwartkowego poranka spowiła zimowa kołderka białego puchu, 14 stycznia 2021 roku.

Ul. Grodzka w Sieradzu, 3 stycznia 2021 roku.
|Sieradzka Praga| Pierwszy filmik, który udało mi się nagrać, pragnę zadedykować wszystkim mieszkańcom naszej sieradzkiej Pragi, 28 grudnia 2020 roku.

 

***

Zobacz także:

Udostępnij to: