2019 – Dni Krzyżowe na sieradzkiej Pradze

2012 – 75 lecie koronacji cudownego obrazu w Sanktuarium Matki Bożej Księżnej Sieradzkiej w Charłupi Małej
25 kwietnia 2021
2019 – Procesja Fatimska ulicami Sieradza
11 maja 2021
2012 – 75 lecie koronacji cudownego obrazu w Sanktuarium Matki Bożej Księżnej Sieradzkiej w Charłupi Małej
25 kwietnia 2021
2019 – Procesja Fatimska ulicami Sieradza
11 maja 2021
Udostępnij to:

Sieradz, 30 maja 2019

Piękna tradycja Dni Krzyżowych, kultywowana każdego roku przez mieszkańców Pragi, ciągle trwa. I niechaj trwa to piękne nabożeństwo jak najdłużej, bo my, mieszkańcy, chcemy tutaj na Pradze wyznawać naszą wiarę w Boga. Chcemy nie tylko wpatrywać się w krzyż, na którym zawisło Zbawienie świata, ale i chlubić się nim. Dokumentowanie tego pięknego wydarzenia rozpocząłem w 2006 roku i na stronie, którą państwo oglądacie, można obejrzeć wszystkie relacje utrwalone na zdjęciach. Zdarza się, niestety, że nie zawsze mogę być obecny podczas tego nabożeństwa, ale wtedy myślami i sercem jestem ze wszystkimi uczestnikami, którzy zbierają się w poniedziałkowe popołudnie pod krzyżem na wspólnej modlitwie, rozpoczynającej w naszej parafii Dni Krzyżowe. Nie umiem sobie wyobrazić, by tego wydarzenia dla przyszłych pokoleń nie udokumentować. Jestem wdzięczny mojemu koledze Mateuszowi, który poproszony o zrobienie zdjęć, z radością zgodził się je wykonać. Za to samo dziękuję również mojemu bratu Dominikowi, a efekt ich pracy w postaci pięknych fotografii możemy dzisiaj obejrzeć.

Na czele procesji, która wyruszyła z pobliskiej Bazyliki Mniejszej i idzie ul. Zamkową, widzimy niesiony przez Zbigniewa Miśkiewicza, sieradzkiego radnego, krzyż, będący znakiem naszego zbawienia; fot. 27 maja 2019
Nabożeństwa Dni Krzyżowych rozpoczynają się zawsze przy krzyżu na Rynku Praskim, w miejscu, gdzie dawniej stał drewniany kościół pw. św. Trójcy
Mój pięcioletni bratanek Filipek Piotrowski zapozował do zdjęcia z najstarszymi mieszkankami Pragi. Oby nigdy nie zabrakło pod krzyżem młodego i najmłodszego pokolenia, ludzi, którzy będą pielęgnować wartości chrześcijańskie i bronić ich, tak jak to czynili nasi przodkowie.
Słowo wdzięczności i podziękowania w obecności księży wikariuszy (ks. Krzysztofa Mętlewicza i ks. Patryka Laskowskiego) kieruje do zebranych uczestników nabożeństwa ks. infułat Marian Bronikowski, proboszcz Bazyliki Mniejszej w Sieradzu
Wyrazy podziękowania kieruję pod adresem mojego kolegi Mateusza, mieszkańca Pragi…
…i mojego brata Dominika za tegoroczny fotoreportaż. Poniższe zdjęcia są ich autorstwa.
Cieszy nas, że w nabożeństwie Dni Krzyżowych biorą udział również mieszkańcy innych dzielnic Sieradza, którzy każdego roku zaszczycają nas swoją obecnością. Chciałoby się jednak, by w takich uroczystościach uczestniczyło więcej młodzieży i dzieci, wpatrzonych w Jezusa Chrystusa i jego święty Kościół.
Nasz ksiądz proboszcz jak zawsze uśmiechnięty i gotowy do święcenia wodą swojej małej praskiej owczarni (uśmiech). Za ks. infułatem Marianem Bronikowskim idzie ks. Krzysztof Mętlewicz, wikary i kierownik sieradzkiej pieszej pielgrzymki na Jasną Górę.

Kiedy spoglądam na poniższe zdjęcia, ogarnia mnie radość, że nasi mieszkańcy w oczekiwaniu na przybycie kapłana tak pięknie przyozdobili  kolorowymi i świeżymi kwiatami nasz przydrożny krzyż. Już od kilku dni trwały tu porządki, by ze wszystkim zdążyć na czas. Cieszy widok, gdy na naszą praską ziemię przybywa ksiądz proboszcz w asyście księży wikariuszy, by tutaj pod krzyżem wspólnie z mieszkańcami się modlić. Ilekroć piszę na stronę jakiś tekst o Pradze, chętnie przywołuję pamięć o nieżyjących już sąsiadach, którzy są naszą nierozerwalną częścią, o której nigdy nie zapomnimy. Niestety, każdego roku z wieloma przychodzi nam się pożegnać, bo czas na ziemi dany od Boga dobiegł końca. Niebawem zostanie przywrócona i zaktualizowana zakładka poświęcona w całości zmarłym mieszkańcom Pragi, którzy odeszli do Domu Ojca. Chciałbym zrobić wszystko, by każdy z nich był godnie upamiętniony, a czytelników proszę o modlitwę za tych z nich, co potrzebują gorliwej modlitwy wstawienniczej potrzebnej do osiągnięcia zbawienia.

Teraz zapraszam wszystkich moich czytelników do przeżycia tych radosnych chwil jeszcze raz, a jeżeli zapragniesz w przyszłym roku być z nami podczas nabożeństwa Dni Krzyżowych, to wiedz, że nie tylko my, mieszkańcy Pragi, czekamy na ciebie, ale czeka sam Bóg, który błogosławi naszej wspólnocie.

Łukasz Piotrowski   

Zapraszam do obejrzenia 141 zdjęć z procesji do krzyża znajdującego się na Rynku Praskim, wykonanych 27 maja 2019 roku

 

 

***

Ponadto zapraszam do obejrzenia fotorelacji z:

Udostępnij to: