2024 – Msza Święta wigilijna z okazji 400-lecia obecności Sióstr Bernardynek w Warcie / Koncert chóru „Lutnia” z Warty

2024 – Msza Święta końcowa Nowenny Eucharystycznej Dziękczynnej za 400 lat obecności Sióstr Bernardynek w Warcie / Koncert Warckiej Orkiestry Dętej
13 września 2024
Udostępnij to:

Warta, 13 września 2024

W czwartkowe popołudnie rozpoczęły się u Sióstr Bernardynek w Warcie obchody związane z Jubileuszem 400-lecia obecności Sióstr w tym mieście. Swój wczorajszy fotoreportaż rozpocząłem od ukazania przyklasztornego terenu wraz z ogrodem, który Siostry tak pięknie odnowiły. Chciałem w ten sposób odnieść się do św. Franciszka z Asyżu, który jest duchowym ojcem Zakonu Sióstr Bernardynek. Święty Franciszek bardzo kochał przyrodę, traktował ją jako piękne “stworzenie”, które Bóg dał jako dar człowiekowi. Zwierzęta i rośliny nazywał swoimi braćmi i siostrami.

Opis drugiego dnia obchodów Wielkiego Jubileuszu Sióstr chciałbym rozpocząć od przyklasztornego kościółka Sióstr Bernardynek, pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła i św. Józefa. To tutaj każdego dnia Siostry celebrują największy cud, z jakim może spotkać się człowiek na tym świecie. Jest to cud przeżywania tajemnicy Najświętszej Eucharystii, podczas której Święta Ofiara Pana Jezusa Chrystusa z Kalwarii zostaje przeniesiona na Święty Ołtarz.

Biedaczyna z Asyżu po swoim nawróceniu zawędrował do zrujnowanego kościółka św. Damiana. W tej zniszczonej świątyni nie było tabernakulum, ławek czy ołtarza. Jedynym jej skarbem był duży bizantyjski krzyż, pod którym Franciszek stanął, pociągnięty jego niezwykłym pięknem. Z serca popłynęła mu modlitwa: „Najwyższy chwalebny Boże, rozjaśnij ciemności mego serca i daj mi, Panie, prawdziwą wiarę, niezachwianą nadzieję i doskonałą miłość, zrozumienie i poznanie, abym wypełniał Twoje święte i prawdziwe posłannictwo”. Modlitwa została wysłuchana i św. Franciszek po raz pierwszy w swoim życiu usłyszał głos płynący z krzyża: „Idź, odbuduj mój Kościół, który popada w ruinę”. Ta odpowiedź zrodziła nowego Franciszka. Odtąd już wiedział, co ma robić i dokąd iść. I choć czekała go jeszcze daleka i niełatwa droga, to jednak nigdy z niej nie z szedł.

Wspominam o tym, bo można powiedzieć, że u warckich Sióstr Bernardynek było podobnie… W 1898 roku władze carskie, kontynuując represje rozpoczęte po klęsce Powstania Styczniowego, przystąpiły do likwidacji klasztoru w Warcie. Przez wiele lat klasztor stał opustoszały, popadał w ruinę.  Jednak Pan Jezus nigdy nie zapomniał o tym miejscu. Po blisko dziewięciu dekadach, w 1984 roku, Siostry Bernardynki powróciły do swojego klasztoru. Skala zniszczeń była ogromna. Jednak siostry, nie bacząc na skrajnie trudne warunki, z ogromną miłością do Pana Jezusa i kierując się przykładem św. Franciszka, z wielką determinacją zaczęły odbudowywać swój kościółek. Dzisiaj, kiedy siostry obchodzą swój Wielki Jubileusz, możemy podziwiać efekty ich mozolnej i trwającej wiele lat pracy.

Podsumowując to krótkie wprowadzenie, muszę powiedzieć, że warckie Siostry Bernardynki są nie tylko ogromnym i pięknym skarbem dla Warty, ale i dla całej diecezji włocławskiej. Warto się  z nim zapoznać, jak i z całą piękną historią ich klasztoru.

Zapraszam wszystkich; sympatyków mojej strony, także licznych przyjaciół warckich sióstr do obejrzenia 143 zdjęć i odsłuchania 6 zarejestrowanych nagrań z drugiego dnia przygotowań do głównych obchodów Wielkiego Jubileuszu.

Uroczystej Mszy Świętej przewodniczył i wygłosił homilię ks. Andrzej Pałka, orionista z Włocławka, w koncelebrze z o. Rubenem Bekeszczukiem – gwardianem klasztoru Ojców Bernardynów i kapelanem Sióstr Bernardynek, oraz o. Demetriuszem Kmieciem – wikariuszem parafii. W trakcie Mszy Świętej ks. ks. Pałka dokonał poświęcenia pięknego kielicha mszalnego ufundowanego przez siostry i ich podopieczne, wdzięczne za okazywane im wielkie serce i miłość.

Po zakończonej Mszy Świętej mogliśmy wysłuchać pięknego koncertu w wykonaniu chóru „Lutnia” z Warty.

„Pokój i Dobro”, Kochane Siostry, i do zobaczenia na jutrzejszych uroczystościach jubileuszowych!

Łukasz Piotrowski

 

 

***

Liturgię Słowa odczytała s. Faustyna Paulina Marczak z klasztoru Sióstr Bernardynek z Warty
Psalm zaśpiewała Maria Okońska-Tchorzewska
Ewangelię odczytał o. Ruben Bekeszczuk, Gwardian Klasztoru Ojców Bernardynów w Warcie
Kazanie wygłosił ks. Andrzej Pałka, Orionista z Włocławka
Modlitwę Wiernych odczytała s. Józefa Maria Revai z klasztoru Sióstr Bernardynek z Warty
Koncert chóru „Lutnia” z Warty

 

***

„Franciszku, idź i odbuduj mój Kościół, gdyż cały popada w ruinę!” (Pan Jezus do św. Franciszka z Asyżu).

 

 

***

 

 

 

 

***

Zobacz także:

Udostępnij to: