
2023 – Wiosna w Łazienkach Królewskich w Warszawie
11 marca 2024
2024 – I rocznica ustanowienia Bazyliki Mniejszej pw. Wszystkich Świętych w Sieradzu – Sanktuarium św. Józefa, patrona diecezji włocławskiej
22 marca 2024
„Pośród najcięższych prób potrzebna nam jest wielka wiara w Boga” (św. Jan Bosko).
„Pusta strona krzyża – strona, na której nie wisi Chrystus, jest przeznaczona dla Ciebie” (Catherine Doherty, Służebnica Boża).
„W wieczności Bożej istnieje tylko jedno: trwanie; w czasie istnieje tylko jedno: przemijanie” (św. Augustyn z Hippony).
„Jeśli ktoś śmieje się z twojej wiary, módl się za niego. W dniu Sądu nie będzie to sprawa śmieszna” (św. Jan Chryzostom).
„Kiedy będę potrzebowała rady, powinnam jej szukać w Sercu Jezusa” (św. Teresa od Jezusa z Los Andes).
Jezus: „Być może ten człowiek zgrzeszył, ale któż tego nie zrobił? Zrozumiał popełnione błędy, przestał grzeszyć i poprosił Boga i wybaczenie. Jak wielu ludzi to potrafi? – Tak, ale jego grzechy były odrażające – upierał się faryzeusz. Dla Boga każdy grzech jest odrażający, ale w swej miłości Bóg wybacza wszystkim, którzy o to poproszą, bez względu na to, jakich dopuścili się występków” (fragment z książki pt. „Oczami Jezusa” autorstwa Carvera Alana Amesa).
„Pragnę serca większego od ziemi i morza, by Cię kochało!” (św. Maria od Jezusa Ukrzyżowanego, Mała Arabka).
„Rodzina jest pierwszą szkołą modlitwy. W niej dzieci od najmłodszych lat mogą nauczyć się dostrzegać poczucie Boga, przez nauczanie i przykład rodziców. Wychowanie autentycznie chrześcijańskie nie może ignorować doświadczenia modlitwy. Jeśli nie nauczymy się modlić w rodzinie, to trudno będzie później zapełnić tę lukę. Dlatego chciałbym skierować zachętę do odkrycia na nowo piękna wspólnej modlitwa jako rodzina, w szkole Świętej Rodziny z Nazaretu” (papież Benedykt XVI).
„Maryja jest prawdziwym wzorem życia Eucharystią, bo Ona nosiła w swym łonie Syna Bożego, którego ustawicznie rodzi w sercach wierzących” (bł. Maria Kandyda od Eucharystii).
„Zawsze się radujcie. Nieustannie się módlcie. Za wszystko dziękujcie. Taka jest bowiem wola Boga w Chrystusie Jezusie względem was” (List św. Pawła do Tesaloniczan 5 16-18).
Treść kolumny
„Pycha to przesadne miłowanie własnej doskonałości ciała lub umysłu albo nieuprawnionej przyjemności, jaką czerpiemy z iluzji, że jesteśmy lepsi od innych” (abp Fulton J. Sheen, Sługa Boży).
„Przypominam ci córko moja, że ile razy usłyszysz, jak zegar bije trzecią godzinę, zanurzaj się cała w miłosierdziu moim, uwielbiając i wysławiając je; wzywaj jego wszechmocy dla świata całego, a szczególnie dla biednych grzeszników, bo w tej chwili zostało na oścież otwarte dla wszelkiej duszy. W godzinie tej uprosisz wszystko dla siebie i dla innych; w tej godzinie stała się łaska dla świata całego – miłosierdzie zwyciężyło sprawiedliwość. Córko moja, staraj się w tej godzinie odprawiać drogę krzyżową, o ile ci na to obowiązki pozwolą; a jeżeli nie możesz odprawić drogi krzyżowej, to przynajmniej wstąp na chwilę do kaplicy i uczcij moje serce, które jest pełne miłosierdzia w Najświętszym Sakramencie; a jeżeli nie możesz wstąpić do kaplicy, pogrąż się w modlitwie tam, gdzie jesteś, chociaż przez króciutką chwilę, Żądam czci dla miłosierdzia mojego od wszelkiego stworzenia, ale od ciebie najpierw, bo dałem ci najgłębiej poznać tę tajemnicę” (Jezus do św. Siostry Faustyny Kowalskiej, Dz 1572).
„Maryjo, Józefie, rodzice Jezusa i moi, sprawcie, bym dzielił z Wami Waszą miłość i Waszą adorację” (św. Karol de Foucauld).
„Panie – żyję, bo każesz, umrę, kiedy chcesz, zbaw mnie, bo możesz” (bł. Aniela Salawa).
„Po śmierci będzie o mnie głośniej niż za życia” (św. Ojciec Pio).
„Aby wzrastać w świętych cnotach, najlepiej jest trwać w świętej radości” (św. Filip Nereusz).
„Bóg nigdy nie rezygnuje ze swoich dzieci, nawet takich, które stoją do Niego plecami. I dlatego każdy ma szansę. Choćbyś po ludzku przegrał całkowicie, choćbyś zatracił swoją godność i całkiem się zaprzedał, jeszcze masz czas. Zbierz się, ogarnij, dźwignij. Zacznij od nowa. Spróbuj budować na tym, co w tobie jest z Boga. Spróbuj, bo życie jest tylko jedno” (bł. ks. Jerzy Popiełuszko).
„Nie rób nic, czego nie zrobiłby Chrystus, ani nie mów słów, których by nie wypowiedział, gdyby znalazł się na twoim miejscu, miał twój wiek i twoje zdrowie” (św. Jan od Krzyża).
„Modlitwa jest najskuteczniejszym sposobem zdobywania dusz” (św. Josemaria Escrivá de Balaguer).
„Wiary trzeba trzymać się z całych sił; bez niej czymże byłoby nasze życie? Niczym, byłoby spędzone bez żadnego pożytku” (bł. Pier Giorgio Frassati).
„Cóż może być dla człowieka chwalebniejszego, niż porzuciwszy świat, dążyć do nieba” (św. Cyprian z Kartaginy).
„Kościół jest Chrystusowy i Maryjny. Takim był od początku, ale my dopiero teraz lepiej to rozumiemy. Maryja zawsze w Kościele stoi przy swoim Synu. Byłoby wielkim błędem, gdybyśmy chcieli dokonać „rozwodu”: w Kościele zostaje tylko Chrystus, a Maryja odchodzi do historii. Nie! Ona jest zawsze razem z Nim” (bł. kard. Stefan Wyszyński, Prymas Tysiąclecia).
„Nie martw się o to, co możesz zrobić i co napisać. Zamiast tego módl się cicho i z pokorą. Modlitwa nadaje bitwie plan, dostarcza ci nowych posiłków – prosto z nieba. Kiedy się modlisz, spływają na ciebie łaski, a aniołowie kontynuują swój marsz. Modlitwa jest jak ostrzał z wysokości, przeprowadzany nim nastąpi atak na zło. Modlitwa wspina się na wysokość nieba, stamtąd zsyłając bomby niszczące plany szatana” (ks. Dolindo Ruotolo, Sługa Boży).
„Jedyną prawdziwą przyszłością jest życie wieczne” (św. Karol de Foucauld).
„Wszystko ma swój sens w krzyżu. Dlatego nie ma Kościoła bez krzyża: nie ma ofiary, uświęcenia i służby – bez krzyża. Nie ma trwania i zwycięstwa – bez krzyża. Każdy, kto zwycięża, zwycięża w krzyżu” (bł. kard. Stefan Wyszyński, Prymas Tysiąclecia).
„Komunia jest naszą siłą, naszym pokarmem, naszym szczęściem -pozwala zakosztować niewypowiedzianego preludium niebiańskiego życia” (papież św. Paweł VI).
„Kościół jest w drodze, po której prowadzi go Duch” (papież Benedykt XVI).
„Kiedy czynisz znak krzyża, stajesz niczym przed samym Bogiem i mówisz do Niego: Mój Boże, spójrz na mnie. Jestem katolikiem i zostałem odkupiony najcenniejszą Krwią Jezusa Chrystusa. Jestem naznaczony Jego Krzyżem. Boże, jestem Twoim dzieckiem. I znam Cię, bo nazywam Cię Twoim imieniem: Ojca, Syna i Ducha Świętego” (ks. Dolindo Ruotolo, Sługa Boży).
„Jezus pragnie naszej miłości, żebrze o nią. Zdaje się niejako na naszą łaskę. On nie chce nic wziąć, o ile Mu tego nie oddamy sami, a najmniejsza rzecz cenna jest w Jego Boskich oczach” (św. Tereska z Lisieux od Dzieciątka Jezus i Najświętszego Oblicza).
„Jak liczne są dzieła Twoje, Panie! Ty wszystko mądrze uczyniłeś, ziemia jest pełna Twych stworzeń. Oto morze wielkie, długie i szerokie, a w nim jest bez liku żyjątek i zwierząt wielkich i małych” (Ps 104 24-25).
„Miej cierpliwość. Stań się cała cierpliwością” (św. Maria od Jezusa Ukrzyżowanego, Mała Arabka).
„Codzienność naprawdę jest mistyczna. Tylko uwierz, że Bóg pije z tobą poranną kawę, że odprowadza z tobą dzieci do przedszkola, że cieszy się razem tobą słońcem, ostatnio przeczytaną książką i kupioną wczoraj sukienką” (bł. Sancja Szymkowiak).
„Prawdziwy problem Kościoła to nie ubytek jego członków, lecz zanik wiary” (papież Benedykt XVI).
„Ponieważ Pan jest dobry, szczególnie dla tych, co w Nim pokładają swoją ufność, przylgnijmy do Niego całą naszą duszą, całym sercem i całą mocą” (św. Ambroży z Mediolanu).
„W chorym żyje Jezus, który cierpi. W chorym i na dodatek biednym obecny jest podwójnie” (św. Ojciec Pio).
„Droga Krzyżowa i zakończenie jej na krzyżu jest streszczeniem całego życia Jezusowego i dokonaniem dzieła odkupienia całej ludzkości, z wylaniem ostatniej kropli Krwi Najświętszej i otwarciem Serca Boga w niepojętych Jego zmiłowaniach” (Ojciec Anzelm Gądek OCD, Sługa Boży).
„Każdy posiada łaskę niezbędną do modlitwy, a korzystając z niej jak należy, otrzyma łaskę czynienia tego, co wcześniej było dla niego niemożliwe” (św. Alfons Maria Liguori).
„Wiemy, że nikt nie umiera na wieki i że ci, którzy swe zadanie spełnili z głęboką wiarą, nadzieją i miłością, otrzymają koronę chwały” (św. Óscar Romero).
„O mój Jezu, przyjdź, by mnie ożywić Twą żywą miłością do Ojca, i daj mi łaskę modlitwy. Nie potrafię się modlić. Ty, o Jezu, to widzisz: rozpraszam się, gubię, szukam jedynie załatwienia mych spraw i mej pociechy. Przyjdź do mnie i módl się we mnie, aby Twoja modlitwa stała się moją. Módl się we mnie i przygotuj mnie do modlitwy. Oddaję Ci i powierzam mój umysł, pamięć, serce, wrażliwość i uczucia. Amen” (ks. Dolindo Ruotolo, Sługa Boży).
„Pan Bóg w Eucharystii składa nam pocałunki miłości. Zatem przyjmujmy z wielką wiarą i miłością Komunię Świętą” (św. Ojciec Pio).
„Szukasz cierpliwości? Największą znajdziesz na krzyżu. Cierpliwość może być wielka z dwóch powodów: kiedy ktoś znosi cierpliwie wielkie zło albo też, kiedy znosi takie zło, którego mógłby uniknąć, ale nie stara się unikać. Na krzyżu Chrystus dał przykład jednego i drugiego” (św. Tomasz z Akwinu).
Jezus: „Człowiek, który żałuje za grzechy i prosi o przebaczenie, otrzyma je. Natomiast człowiek, który twierdzi, że nie ma czego żałować, w dniu Sądu Ostatecznego odkryje, że jego duma była jak krępujący go łańcuch. Mówię ci, pamiętaj, aby prosić Boga o przebaczenie tego co czynisz w ukryciu. Okaż żal, jak zrobił to ten człowiek. Faryzeusz poczerwieniał na twarzy, zrozumiał bowiem, że wiem o utrzymywanej przez niego kochance” (fragment z książki pt. „Oczami Jezusa” autorstwa Carvera Alana Amesa).
„Tylko orły szybują nad graniami i nie lękają się przepaści, wichrów i burz. Musicie mieć w sobie coś z orłów! – serce orle i wzrok orli ku przyszłości. Musicie ducha hartować i wznosić, aby móc jak orły przelatywać nad graniami w przyszłość naszej Ojczyzny. Będziecie wtedy mogli jak orły przebić się przez wszystkie dziejowe przełomy, wichry i burze, nie dając się spętać żadną niewolą. Pamiętajcie – orły to wolne ptaki, bo szybują wysoko” (bł. kard. Stefan Wyszyński, Prymas Tysiąclecia).
„Jeśli go kochasz, idź za Nim. Chcesz wiedzieć którędy masz iść?: ‘Ja jestem drogą, prawdą i życiem’. Razem z Ojcem On jest prawdą i życiem; przyjąwszy ciało stał się drogą” (św. Augustyn z Hippony).
„Najbliżej jesteśmy Boga, gdy pochylamy się nad człowiekiem potrzebującym” (bł. ks. Jerzy Popiełuszko).
„Możemy być pewni, że nasz ukochany Papież stoi teraz w oknie domu Ojca, widzi nas i nam błogosławi. Tak, pobłogosław nas, Ojcze Święty” (kard. Joseph Ratzinger późniejszy papież Benedykt XVI).
Treść kolumny
Treść kolumny
„Każdy dzień jest okazją di powrotu do Boga” (św. Ryszard z Wyche).
Treść kolumny
„Czysta harmonia śpiewu kościelnego w sposób cudowny wpływa na pobożność i skupienie wiernych, a w konsekwencji na prawdziwy kult oddawany Bogu” (papież św. Pius X).