Moja Praga / Makieta Zamku Królewskiego

Moja Praga / Zamek królewski w Sieradzu. Ścieżka dydaktyczna
30 listopada 2019
Ks. prał Józef Frątczak (1923-2013)
1 grudnia 2019

Warto jeszcze zobaczyć:

=============================================================

 

Sieradz, 30 listopada 2019

Zamek w Sieradzu powstał jako fundacja króla Kazimierza Wielkiego w 2 połowie XIV w., w miejscu wcześniejszego grodu. Makieta, wykonana w skali 1:100, przedstawia hipotetyczną rekonstrukcję siedziby obronnej po jej renesansowej przebudowie przeprowadzonej przez starostę Jana Spytka Tarnowskiego w latach 1537–1547, do wielkiego pożaru w 1588 roku. Wizerunek zamku w tym przedziale czasu jest doskonale oświetlony rachunkami z prac budowlanych oraz licznymi inwentarzami i opisem lustracyjnym. Nieco informacji wniosły także wyniki badań archeologicznych oraz ikonografia, a zwłaszcza plan pruski z 1796 r. Po odbudowie na przełomie XVI/XVII w, budowla uległa ponownym zniszczeniom w połowie XVII i początkach XVIII w., co przyniosło jej opustoszenie w 2 poł. XVIII w. i późniejszą rozbiórkę.

Wykonanie makiety: Jarosław Olejnik, Agata Olszacka
Konsultacja naukowa: Tomasz Olszacki

Wzgórze Zamkowe na sieradzkiej Pradze… Wszyscy je znamy i kochamy. Nikogo nie dziwi, gdy powiemy: „chodźmy na spacer na Zamek”. Mimo że zamku tu od dawna nie ma. Ale był. 

W połowie XIII wieku Leszek Czarny wybudował tu swą książęcą siedzibę,  potem za króla Kazimierza Wielkiego stanął zamek murowany. Historia nie była dla niego łaskawa – spalony przez Krzyżaków, następnie przez Szwedów, ostatecznie pod koniec XVIII wieku został rozebrany na cegłę budulcową. Pozostało sieradzanom Zamkowe Wzgórze… 

Dzięki makiecie wykonanej przez Jarosława Olejnika i Agatę Olszacką możemy w przybliżeniu zobaczyć, jak to miejsce wyglądało przed wiekami; fot. 17 czerwca 2019.

 

=============================================================

Zdjęcia makiety Zamku Królewskiego wykonałem 20 marca 2017 roku w Sieradzkim Centrum Informacji Kulturalnej