lukasz@sieradz-praga.pl
tel. 696-458-972

Lednica 2000

001Ogólnopolskie Spotkanie Młodych Lednica 2000 (potocznie zwane Lednicą) – zloty katolickiej młodzieży polskiej – a od kilku lat również z zagranicy. Miejscem zlotu są Pola Lednickie nad jeziorem Lednickim, pomiędzy Skrzetuszewem, a Imiołkami, (gmina Kiszkowo) nieopodal trasy z Poznania do Gniezna, miejsce to wybrano ponieważ na według części przekazów historycznych, na wyspie na tym jeziorze – Ostrowie Lednickim miał miejsce Chrzest Polski. Spotkanie odbywało się regularnie od 1997 roku w wigilię święta Zesłania Ducha Świętego, a od 2005 roku w pierwszą sobotę czerwca. Pomysłodawcą spotkań jest dominikanin ojciec Jan Góra. Młodzi ludzie od rana zbierają się na Polach. Zanim rozpoczną się uroczystości przystępują do spowiedzi, odbywają się próby tańca i śpiewów. Po południu zostają wprowadzone relikwie św. Wojciecha i następują nabożeństwa (zależnie od tematu spotkania).

Wieczorem odprawiana jest msza św, transmitowane lub odczytywane przesłanie papieża. Każdy uczestnik otrzymuje śpiewnik, świeczkę i symbole lednickie (nawiązujące do tematyki spotkania, innej co roku). Nieodłącznym elementem ceremonii są śpiewy lednickie specjalnie komponowane na tą uroczystość. Podczas spotkania gra zespół góralski Siewcy Lednicy oraz schola lednicka, wykonująca śpiewy wielogłosowe. Lednica co roku zrzesza tysiące młodych ludzi. Od kilku lat wręczane są też specjalne stypendia lednickie za szczególne osiągnięcia dla młodych ludzi lub jako pomoc w rozwoju ich talentów.
W nocy odbywa się nabożeństwo; może to być różaniec lub droga krzyżowa. Jego nieodłącznymi elementami są śpiewy, tańce, występy baletu, procesje przedstawicieli określonych zawodów, mieszkańców określonych regionów itp. Wprowadzana jest Ikona Chrystusa Przemienionego, następuje wybór Chrystusa, adoracja Najświętszego Sakramentu. Ostatnim elementem jest błogosławieństwo na rozesłanie i w końcu przejście przez bramę-rybę – symboliczny gest wyboru Chrystusa.