lukasz@sieradz-praga.pl
tel. 696-458-972

Procesja do Krzyża 2016r.

Sieradz, 13 czerwca 2016

Strona1W tym roku procesja do krzyża znajdującego się na Rynku Praskim z udziałem mieszkańców Pragi, jak i sieradzan z innych części naszego miasta, odbyła się 2 maja 2016 roku. Wcześniej, niestety, nie mogłem zaprezentować wykonanych przez siebie zdjęć, ponieważ cała strona była w gruntownej przebudowie, a chciałem, by tegoroczna procesja znalazła się już w nowej szacie.

Jest dla nas, mieszkańców Pragi, zawsze podniosłym wydarzeniem fakt, że możemy się tego dnia wspólnie modlić, ale i zwyczajnie spotkać. Każdy chyba przyzna, że żyjemy dziś w czasach wielkiego deficytu czasu. Pamiętam, jak jeszcze kilka lat temu najstarsi mieszkańcy Pragi spotykali się na ławkach, albo u siebie na podwórku, i gawędząc po sąsiedzku, spędzali ze sobą czas. Dziś tego coraz mniej. Dzisiejsze społeczeństwo jakby zatraciło ducha wspólnotowego, nie czuje potrzeby spotykania się z innymi i zamiast spędzać wolny czas na świeżym powietrzu, na spacerach z bliskimi czy znajomymi,  często wybiera życie wirtualne, starsi telewizję i seriale, najczęściej pozbawione istotnych wartości mogących wzbogacić domowe ognisko, a młodsi – wszechobecny internet, jego portale społecznościowe, które wielu zastępują przyjaciół. Kiedy oglądam zdjęcia z wcześniejszych procesji, ale i inne fotografie sprzed kilku lat, widzę, jak najmłodsze pokolenie Pragi wzrasta i się zmienia. Dobrze się dzieje, kiedy rodzice i dziadkowie pragną, by ich pociechy wzrastały w wierze i miłości do Pana Boga, Kościoła, żeby ich życie miało głębszy sens – bo cóż jest ostatecznie warte nasze życie, jeśli nie ma w nim miejsca dla Boga…

Strona3

W uroczystej procesji do krzyża nie mogło zabraknąć mojego kochanego chrześniaka Filipka, któremu towarzyszyły dwie wyjątkowe i niepowtarzalne babcie, z lewej strony babcia Ula, a z prawej babcia Danusia, 2 maja 2016

W tegorocznej procesji wziął udział proboszcz sieradzkiej kolegiaty pw. Wszystkich Świętych, ksiądz dr prałat Marian Bronikowski, który zawsze z radością do nas przychodzi i cierpliwie przypomina o znaczeniu tego miejsca. Nie dość bowiem powtarzać, że w miejscu, gdzie obecnie znajduje się krzyż, a dokładnie trzy krzyże, w 1347 roku został pobudowany pierwszy sieradzki kościół, drewniany kościółek pw. Świętej Trójcy. W tegorocznej procesji wziął jeszcze udział ksiądz dr Michał Styczyński, nasz wikary, jak również pan Marek Hawryluk, nowy organista, który po raz pierwszy uczestniczył w praskiej procesji do krzyża.

Strona4

Moi ukochani rodzice z wnuczką Klarą, która 14 maja 2016 roku skończyła 2 latka, 20 maja 2016

Strona5

Mały Kacperek, który 11 maja 2016 roku ukończył ósmy miesiąc życia, uważnie przygląda się tatusiowi, 31 maja 2016

Bardzo zależy mi na tym, by moje kochane dzieci, Klara i Kacperek, wzrastały w miłości do Boga i ludzi. To dla nich najlepsza rękojmia dobrego przyszłego życia – i na tym świecie, i w wieczności. Na tym skupiamy się jako rodzice. I nie może się nie udać. Wpadła mi ostatnio w ręce kartka urodzinowa z 10 listopada 2011 roku, którą napisała do mnie moja ówczesna kochana dziewczyna, a dziś Żona. Są na niej piękne słowa, niosące wielką nadzieję: 

 
Nie ma nic niemożliwego dla tego, kto Wierzy,
Nie ma nic trudnego dla tego, kto Kocha.
                                                                            Justyś

 

Łukasz Piotrowski

 

Zapraszam do obejrzenia 123 zdjęć z procesji do krzyża na Rynku Praskim, wykonanych 2 maja 2016 roku.