Filmiki pielgrzymkowe

Kościół pw. Najświętszej Maryi Panny – Królowej Polski w Sieradzu
1 września 2018
2012 – WIELKI Marsz Manifestacyjny „Obudź się, Polsko”
3 września 2018

Sieradz, 5 sierpnia 2017
aktualizacja: 18 listopada 2017

W pieszej pielgrzymce na Jasną Górę sieradzanie chodzą od ponad 400 lat. Jest to jedna z najstarszych i najpiękniejszych pieszych pielgrzymek w Polsce. Moja przygoda z pielgrzymowaniem rozpoczęła się w 2005 roku i ciągle trwa, co mnie bardzo cieszy. Trudno mi sobie wyobrazić dzień, w którym nie wyszedłbym na szlak. Zawsze biorę ze sobą aparat fotograficzny i staram się, jak tylko pozwalają siły, robić zdjęcia właśnie sieradzkim pielgrzymom, bo poprzez takie zdjęcia mogę zatrzymać ulotne chwile przemijania.

W ciągu kilkunastu lat mojego pielgrzymowania uzbierało się nie tylko sporo zdjęć, ale również różnych filmów, które nakręciłem i którymi chciałbym się ze wszystkimi podzielić. Tak jak każdy z sieradzkiej pielgrzymki, tak i ja jestem częścią tej wspaniałej dużej pątniczej rodziny. Moja radość jest tym większa, że mogę ją dokumentować, to dla mnie przyjemność. Już teraz dzięki archiwalnym zdjęciom można zobaczyć, jak zmieniała się sieradzka pielgrzymka i pielgrzymi i jak ciągle się zmienia.

Wielu z nas kiedy brało udział w pielgrzymce pierwszy raz, było nastolatkami, a może i dziećmi. Niektórzy pielgrzymi już zakończyli swoją ziemską wędrówkę i odeszli do Boga po wieczną nagrodę. Mimo że nie ma ich wśród nas, to dzięki nagraniom i zdjęciom ciągle tu są. Możemy przywoływać wspomnienia o wszystkich i, którzy już odeszli i czekają na nas w Domu Ojca.

Filmy pielgrzymkowe, które poniżej prezentuję, są uporządkowane chronologicznie i opatrzone krótkim podpisem, aby było wiadomo, co oglądamy. Nie wszystkie filmy są w rewelacyjnej rozdzielczości, np. 4k (uśmiech), bo należy pamiętać, że dawniej wideofilmowanie nie było tak łatwe jak dzisiaj. Dlatego należy cieszyć się z każdego filmu, który przedstawia sieradzką pielgrzymkę.

Zapraszam wszystkich do obejrzenia tych wyjątkowych, sentymentalnych filmów, dzięki którym odżyją wspomnienia pielgrzymów i może pojawi się łza wzruszenia. Niech to, co piękne, pozostanie w naszej pamięci na zawsze, czego z całego serca Wam życzę, Drodzy Pielgrzymi.

Łukasz Piotrowski

***


Piesze pielgrzymowanie na Jasną Górę pozostaje światowym fenomenem. Rocznie przybywa do Częstochowy ponad 300 dużych grup, a w nich ok. 250 tys. osób. Do słynnego w świecie sanktuarium wiedzie ponad 55 szlaków pątniczych, którymi wędruje rocznie ok. 350 pielgrzymek. W czasie gdy na Jasnej Górze przebywa nasza pielgrzymka sieradzka – w dniu 25 sierpnia wchodzi na Jasną Górę największa z pieszych pielgrzymek w Polsce, pielgrzymka diecezji tarnowskiej. Właśnie 25 sierpnia 2017 roku nagrałem grupę „24 Tuchów”. Na zamieszczonym filmiku możemy zobaczyć wspaniałych, rozśpiewanych młodych kapłanów i ludzi wielbiących Boga śpiewem. Świat w dzisiejszych trudnych czasach bardzo potrzebuje takich radosnych świadectw wiary.


Tuż przed wejściem sieradzkich pielgrzymów do kaplicy, w której znajduje cudowny wizerunek Matki Bożej Częstochowskiej. Sieradzcy pielgrzymi pokonują pieszo ponad 120 km, by po trzech dniach dojść na Jasną Górę, będącą dla wszystkich Polaków duchową stolicą Polski. W ciągu wieków przybywali tu królowie, hetmani, rycerstwo, żołnierze – i my, prosty lud, który pragnie czerpać natchnienie do trwania w wierze Chrystusowej. Chcemy prosić Boga przez serce Maryi o moc i siłę do przezwyciężania życiowych trudności. Pomimo zmęczenia i bólu nóg w sercach pielgrzymów panuje wtedy ogromna radość i wzruszenie. Maryjo, Królowo Polski, módl się za nami, sieradzkimi pielgrzymami! 24 sierpnia 2017


Sieradzcy pielgrzymi rozpoczynają dzień o wczesnym ranku śpiewem Godzinek o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny. Godzinki te to bardzo stare i czcigodne nabożeństwo ku czci Matki Bożej, ułożone pod koniec XV wieku, prawdopodobnie w Hiszpanii, z wykorzystaniem tekstów modlitwy brewiarzowej na dzień 8 grudnia – święto Niepokalanego Poczęcia NMP. W 1615 roku zostały oficjalnie zatwierdzone przez Kościół. W dniu 23 sierpnia 2017 roku tuż po wyjściu pielgrzymów z Konopnicy modlitwę Godzinek poprowadził ks. Jarosław Szpolorowski z pomocą s. Klary.


Każdego roku — trzy dni przed wyjściem na pielgrzymi szlak, tj. 19, 20 i 21 sierpnia — sieradzcy pielgrzymi spotykają się w kolegiacie, by w łączności z Jasną Górą wziąć udział w Apelu Jasnogórskim, który jest wieczorną modlitwą skierowaną do Matki Bożej. Na zakończenie każdego Apelu, trzymając się za ręce, tworzą na środku kościoła krąg i śpiewana jest przepiękna pieśń „Cichy zapada zmrok”, 20 sierpnia 2017


Piękna pieśń „Krzyż nadzieją moją jest, Krzyż nadaje życiu sens.” Odśpiewana 29 sierpnia 2010 r. przez sieradzkich pielgrzymów, którzy powrócili z Jasnej Góry. Była to jubileuszowa, 400. piesza sieradzka pielgrzymka na Jasną Górę. Tę wyjątkową pieśń odśpiewaliśmy, trzymając krzyże wcześniej przygotowane przez samych pielgrzymów.


Montaż: Tomek Kłos


Montaż: Łukasz Piotrowski