lukasz@sieradz-praga.pl
tel. 696-458-972

Bądź wierny swojej pasji, bo ona nigdy Cię nie zawiedzie, tak jak mogą zrobić to ludzie…

DSC_5493Serdecznie witam na stronie internetowej Sieradz-Praga.pl poświęconej miastu, w którym mieszkam, a przede wszystkim jego najstarszej dzielnicy – Pradze. Nazywam się Łukasz Piotrowski i jestem sieradzaninem, co zawsze napawa mnie dumą. Interesuję się fotografią, religioznawstwem oraz historią Sieradza. Od kilku lat współpracuję z Sieradzkim Towarzystwem Fotograficznym, jak również z Towarzystwem Przyjaciół Sieradza. Strona trafiła do sieci 1 kwietnia 2004 roku. W kwietniu 2016 roku obchodziła 12-lecie istnienia.
Stronę internetową Sieradz-Praga.pl pragnę zadedykować moim ukochanym dzieciom, Klarusi i Kacperkowi, którzy są dla mnie całym życiem. Kłaniam się Panu Bogu i dziękuję za najpiękniejszy dar, jaki mogłem od Niego otrzymać – dar życia moich dzieci.

Dziękuję wszystkim, którzy przyczyniają się do rozbudowy strony, którzy nadsyłają materiały, zdjęcia o tematyce naszego miasta i nie tylko. Szczególne podziękowania kieruję do pani Ity Turowicz za okazywaną mi zawsze życzliwość, wsparcie i bezinteresowną pomoc. Dziękuję za wszystkie nadesłane maile, ciepłe słowa, jak również za słowa krytyki. Bardzo bym pragnął, żeby strona była ciągle aktualizowana i żeby znajdowały się na niej same wartościowe informacje, zwłaszcza takie, które mogą przybliżyć nas do Pana Boga, który jest Panem historii. Strona Sieradz-Praga.pl odbiega charakterem od typowego portalu informacyjnego, gdzie szukamy przede wszystkim bieżących wiadomości. Chcę, żeby była kroniką naszego pięknego miasta i mojej ukochanej dzielnicy Pragi, pokazującą przeszłość, zachodzące zmiany, a zarazem przemijanie naszego ziemskiego życia. Mam nadzieję, że każdy z sieradzan, który zechce tutaj zajrzeć, odnajdzie cząstkę swojego życia, chociażby poprzez wspomnienia.

Łukasz Piotrowski

NEWSROOM

dsc_0627

Nasze piękne wspomnienia z Camino de Santiago de Compostela. AKTUALIZACJA!!!

Dodany: 10, Grudzień , 2016 W kategorii Aktualności | Brak komentarzy »

Pragnę dziś wrócić pamięcią do pielgrzymki, którą odbyłem wraz z moją dziewczyną Justyną do Hiszpanii, a dokładnie do Santiago de Compostela – grobu św. Jakuba. Wiele czytałem wcześniej o tym wyjątkowym miejscu, ale sam chyba bym się nie odważył wyruszyć w tak daleką drogę. Pielgrzymka, zwana z hiszpańska „Camino de Santiago”, bardzo się różniła od tych, w których brałem udział wcześniej. Tutaj nie było przewodnika, który by nas poprowadził czy wskazał drogę, jaką trzeba iść. Wszystko należało samemu zaplanować i zaufać Panu Bogu, że będzie dobrze i że nic złego nam się nie przytrafi. Zaraz przypominają mi się słowa pięknej piosenki: Ty tylko mnie poprowadź, Tobie powierzam mą drogę.

ZOBACZ WIĘCEJ

Wykład p. Bogusława Krawczyka pt. „Magdalena Hekker, urszulanka SJK, pedagog, poetka, malarka, konserwator zabytków”

Dodany: 9, Grudzień , 2016 W kategorii Aktualności | Brak komentarzy »

Serdecznie zapraszam wszystkich czytelników strony internetowej Sieradz-Praga.pl, jak również tych, którym szczególnie bliska jest historia Zgromadzenia Sióstr Urszulanek SJK w Sieradzu, do wysłuchania wykładu p. Bogusława Krawczyka, kierownika działu sztuki pt. Magdalena Hekker, urszulanka SJK, pedagog, poetka, malarka, konserwator zabytków – wygłoszonego 8 grudnia 2016 roku w Muzeum Okręgowym w Sieradzu. Pragnę również zaprezentować 20 fotografii, które tego dnia podczas wykładu wykonałem.

ZOBACZ WIĘCEJ
dsc_7236

Prezentacja najnowszego numeru „Na Sieradzkich Szlakach” 4/2016

Dodany: 5, Grudzień , 2016 W kategorii Aktualności | Brak komentarzy »

Niech mi wolno będzie zaprosić wszystkich czytelników mojej strony, którzy są spragnieni wiedzy związanej z Sieradzem i jego okolicami, do zapoznania się z najnowszym numerem kwartalnika „Na Sieradzkich Szlakach”. Przypomnę, że kwartalnik – założony przez pana Andrzeja Ruszkowskiego – gości w naszych domach już od 30 lat…

ZOBACZ WIĘCEJ
uratujmy-kapliczke

Uratujmy kapliczkę w Dąbrówce Sieradzkiej. Akcja pod patronatem Redakcji kwartalnika „Na Sieradzkich Szlakach”

Dodany: 5, Grudzień , 2016 W kategorii Aktualności | Brak komentarzy »

Kapliczka powstała w miejscu pochówku żołnierzy napoleońskich około roku 1812. Tak z pokolenia na pokolenie przekazują tą historię mieszkańcy Dąbrówki Sieradzkiej, choć źródła tego nie potwierdzają. Obecnie jest ona w tragicznym stanie, lada moment przestanie istnieć. Kierujemy apel do osób wrażliwych na historyczne pozostałości w naszym regionie. Jeśli nie jest ci obojętny los zrujnowanej kapliczki. Dołącz do nas. Razem pomyślimy co zrobić aby przetrwała.

ZOBACZ WIĘCEJ
makowski

Mąkowski Ignacy Dominik. AKTUALIZACJA!

Dodany: 4, Grudzień , 2016 W kategorii Aktualności | Brak komentarzy »

Był najdłużej urzędującym burmistrzem Sieradza w dwudziestoleciu międzywojennym. To w okresie jego władzy miasto, mimo trudnej sytuacji gospodarczej, wzbogaciło się o wiele budynków użyteczności publicznej istniejących do dziś. Ignacy Mąkowski urodził się 20 lipca 1874 roku. O jego edukacji, jak i latach młodości, źródła przekazują bardzo skąpe informacje. Wiadomo, że w początkach naszego stulecia, jeszcze w czasach zaboru rosyjskiego, jak i w latach I wojny światowej, pracował na stanowisku sekretarza w sieradzkim Magistracie. W tym okresie działał, również aktywnie w Ochotniczej Straży Pożarnej i w Sieradzkim Towarzystwie Muzycznym (był czynnym członkiem chóru).

ZOBACZ WIĘCEJ
dsc_5784

Remont kościoła podominikańskiego św.Stanisława Biskupa i Męczennika

Dodany: 29, Listopad , 2016 W kategorii Aktualności | Brak komentarzy »

Zapraszam wszystkich czytelników strony do obejrzenia 45 fotografii, które wykonałem 7 czerwca 2016 roku. Przedstawiają one poszczególne etapy remontu zabytkowego kościoła podominikańskiego pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika, w którym swoją posługę pełnią nasze kochane siostry urszulanki. Prace remontowe objęły m.in. zdjęcie wierzchniej warstwy powłok malarskich i usunięcie warstw ściennych, odnowienie zniszczonych tynków, położenie nowej powłoki malarskiej na ścianach i sklepieniu kościoła. Równocześnie prowadzone były w świątyni prace modernizacyjne w zakresie instalacji elektrycznych…

ZOBACZ WIĘCEJ

Wykład p. Anny Piestrzeniewicz pt. Sieradz w czasie okupacji niemieckiej w świetle relacji zebranych przez Jadwigę Kozłowską

Dodany: 25, Listopad , 2016 W kategorii Aktualności | Brak komentarzy »

Serdecznie zapraszam wszystkich czytelników strony internetowej Sieradz-Praga.pl, jak również tych, którym szczególnie bliska jest historia naszego miasta, do wysłuchania wykładu p. Anny Piestrzeniewicz pt. Sieradz w czasie okupacji niemieckiej w świetle relacji zebranych przez Jadwigę Kozłowską – wygłoszonego 24 listopada 2016 roku w Muzeum Okręgowym w Sieradzu. Pragnę również zaprezentować 20 fotografii, które tego dnia podczas wykładu wykonałem.

ZOBACZ WIĘCEJ
dsc_0269

406 Piesza Sieradzka Pielgrzymka (2016r.)

Dodany: 23, Listopad , 2016 W kategorii Aktualności | Brak komentarzy »

Rok 2016 był dla nas chrześcijan rokiem szczególnym z racji obchodzonych w Kościele katolickim wydarzeń. Trwaliśmy w (zakończonym właśnie w niedzielę 20 listopada) Roku Miłosierdzia, ogłoszonym przez papieża Franciszka. Nadzwyczajny Rok Święty jest darem łaski. Będzie to rok, w którym mamy wzrastać w przekonaniu o miłosierdziu i przedkładać je nad sąd, a w każdym przypadku sąd Boży będzie zawsze odbywał się w świetle Jego miłosierdzia – mówił Franciszek podczas Mszy św. inaugurującej Jubileuszowy Rok Miłosierdzia, 8 grudnia 2015 roku, w dniu święta Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny…

ZOBACZ WIĘCEJ
dsc_6350

Prastare uliczki Pragi / Rynek Praski (GALERIA)

Dodany: 19, Listopad , 2016 W kategorii Aktualności | Brak komentarzy »
Zapraszam do obejrzenia zdjęć Rynku Praskiego, które wykonałem 2 sierpnia 2016 roku.
ZOBACZ WIĘCEJ